Muridan
Regaib Gecesi

Regaib Gecesi

Regaib gecesi, kendisinde yapılan ibâdetlere büyük ve çok sevaplar verilmesi umulan gece demektir. Bu geceye regaip ismini melekler vermiştir. Bu gece Yüce Allah (cc.)'ın Mü'min kullara rahmet ve inâyetini bol bol ihsan ettiği duaların kabul olunduğu mübarek bir gecedir.

Bu gece, yalvarış ve yakarışların Yüce Mevla'ya sunulduğu ve O'nun rahmetinden af istenildiği umut, huzur ve müjde gecesidir.

 

Allah Teâla'nın kullarına lütfunun çokluğu, kereminin bolluğu ve pek çok günahkarı bağışlaması sebebiyle bu  geceye Regaib Gecesi" adı verilmiştir.

 

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) Regaib gecesinin içinde bulunduğu Recep ayında çok dua eder, namaz kılar, oruç  tutar, iyiliklerin her çeşidini yapar, sadaka vermeye özen gösterirdi.

 

Rivayete göre Peygamberimiz (sav.) Recep ayının ilk cuma gecesinde İlâhi tecellilere mazhar olup buna şükür için on iki rek'at Regaip namazı kılmıştır. Recep'in ilk perşembe günü oruçlu geçirdikten sonra cuma gecesinde akşamla yatsı vakti arasında veya gecenin ilk üçte birinde iki rekatta bir selam verilmek suretiyle on iki rekat olarak kılınan nafile namaz da her rekatta bir kere Fâtiha, üç kere Kadir, on iki kere ihlas sureleri okunur.


    İdrak edeceğimiz mübarek Regaib Kandili vesilesiyle, ruhumuzu karartan kötü duygu ve düşünceleri kalplerimizden atalım. İbadetin zevkinden bizi mahrum eden nefsin kötü arzularını firenleyelim. Gönül dünyamızı bulandıran haset, kin, düşmanlık gibi kötü duygulardan temizleyelim.

 

Unutmayalım!

Regaib Gecesi, üç aylar içinde kendisinden sonra gelecek olan Miraç, Berat ve Kadir Gecesininde bir müjdecisidir. Onun için bu müjdeciye kulak verip bu geceyi ve üç ayları iyi değerlendirmelidir.

 

Bu samimi duygularla, Cenab-ı Allah Regaib Kandilinizi hayırlı ve mubarek eylesin, kandiliniz kutlu olsun...

 

 

 

Top